Akza Madencilik

Krom Cevheri Hakkında

Periyodik tabloda simgesi “Cr” olan krom 1797 yılında Fransız kimyager Louis-Nicolas Vauquelin tarafından keşfedilmiştir. Cevherlerinde içerdiği birçok mineralin renklerinden ötürü ismini Yunanca renk anlamına gelen “Chroma” kelimesinden almıştır.

Parlak ve metalik görünüme sahip olan Krom oldukça sert ve aynı zamanda kolay kırılır. Özellikle metalurji, kimya, ateşe dayanıklı malzeme üretimi ve döküm sanayiinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Krom Madenciliği

Türkiye, Muğla, Fethiye bölgesindeki zengin Krom yataklarından Krom’un en uzman bir süreç ile çıkarılarak ve zenginleştirme tesisinde işlenir; döküm, otomotiv, banyo endüstrisi, mutfak endüstrisi, metal ve çelik sanayi, metalurji ve kimya alanlarında kullanılmak üzere hazır hale getirilir.

Krom’un cevher halinde çıkarılmasından endüstriyel kullanıma hazır hale getirilmesindeki süreçte ve Krom ticaretinde Akza Güvencesi her zaman yanınızda.

Krom Zenginleştirme

Krom’da her metal gibi doğada farklı minerallerle birlikte cevher halinde bulunmaktadır. Doğadaki Krom metalinin istenilen kullanım özelliklerine sahip olması için zenginleştirme denilen bir dizi prosese tabi tutulur. Zenginleştirme işlemi ile edilen yüksek saflıktaki Krom ısıya dayanıklı süper alaşımları ile yüksek verimli jet motorlarında kullanılabilir. Aynı şekilde dayanıklı ve darbelere karşı güçlü parça üretimi gerektiren uçak ve gemi sanayiinde yaygın olarak kullanılmaktadır.