Akza Gıda

Akza Gıda

Akza Grup ve Akza Gıda olarak Kakao, Hindistan Cevizi ve Palm Yağı başta olmak üzere endüstriyel gıdaların ticaretinde kurumsal müşterilerimiz için en etkin çözümleri sunuyoruz. Daha fazla bilgi almak veya bir sipariş oluşturmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kakao

Kakao ya da Theobroma cacao, 8 metre boyuna ulaşabilen meyvesi çikolata üretiminde kullanılan bir bitki türüdür. Doğal yetişme alanı Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, tropikal ikleme sahip bölgelerin büyük çoğunluğunda yetiştirilmektedir. Çekirdekleri kakao yağı eldesinde ve çikolata yapımında kullanılmaktadır.

Kakao ağacının tohumları üretimde kullanılmak üzere mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun içerisindeki acı lezzet kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler sonrasında kavurularak, un haline getirilir ve yağı alınır. Sonra tekrar öğütülerek, toz halindeki kakao elde edilir. Kakao, sütle karıştırılıp içilebilir veya yağı alınmamış kakao tohumları saklanarak çikolata yapımında kullanılır.

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi özellikle Uzak Doğu, Güney Asya ve Güney Amerika gibi tropik iklimlerde yetişir. Yüksek lif, karbonhidrat ve yağ oranıyla çok besleyici bir meyvedir. Hasat edildiğinde en dışında yeşil ve sert kabuğu içerisinde ise kahverengi dışı liflerle kaplı daha sert kabuğu bulunur.

İçerdiği C, B6 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri ile birlikte yoğun özsuyu çocukların beslenmesinde önemli rol oynayan laurik asit barındırır.

Hindistan Cevizi Kabuğu

Hindistan cevizi sadece içerdiği besleyici özellikleri ile değil aynı zamanda bitkiler için son derece yararlı mineraller içeren kabuğu ile her yönüyle zengin bir meyvedir. Özellikle topraksız tarım için kullanılan hindistan cevizi kabuğu ve lifleri küçük parçlara bölünerek sıkıştırılır. Katkı maddesi eklenmeksizin gerçekleşen bu işlemden sonra paketlenerek kullanıma hazır edilir. Kullanmak için sadece üzerine su eklemeniz gereken doğal toprak özellikle tohumlarda, fidelerde, çiçek yetiştiriciliğinde, sebzelerde, fidanlarda, bahçe peyzajlarında, mantar üretiminde kullanılır.

Palm Yağı

Palm yağı yaklaşık 25-30 yıllık ömre sahip  bir tür Palmiye ağacı olan ‘Elaeis guineensis’in  meyvelerinin preslenmesiyle üretilen dayanıklı ve günümüzün en çok kullanılan bitkisel yağıdır. Yağ üretimi için en verimli bitki olan bu palmiye türünün büyük çoğunluğu Endonezya ve Malezya’da üretiliyor. Palmiye ağaçlarının kökenleri Batı Afrika’ya dayansa da, yoğun yağış ve yüksek sıcaklıklara sahip iklimleri olan Asya, Kuzey ve Güney Amerika’nın farklı bölgelerinde de yetişebiliyor.

Palm yağının diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli özelliği doymuş yağ oranının fazla olması ve tek bir meyveden iki çeşit yağ elde edilebilmesidir. Yağlardan biri meyvenin taze kısmı diğeri ise çekirdeğinden elde edilir. Taze kısmından elde edilen kısmına palm yağı, çekirdeğinden elde edilen kısmına ise palm çekirdek yağı denir. Bitkinin yükse verimli ve bol yağlı meyveler vermesi sebebiyle yağ üretimi için en verimli ve en çok tercih edilen yağ türüdür.

Gıdalarda Palm Yağı

Üretiminin ucuz verimli olmasından dolayı palm yağı günümüzde gıda üretiminde en çok tercih edilen yağ türüdür. Bu sebeple günlük hayatta severek tükettiğimiz cipsler, çikolatalar, bisküviler, kekler, dondurmalar, şekerlemeler, dondurulmuş yiyeceklerin büyük çoğunluğunda bulunmaktadır.

Diğer Ürünlerde Palm Yağı

Palm yağının kullanımı sadece gıda ürünleriyle sınırlı değil aslına bakılırsa günümüzde kullanılan neredeyse tüm ürünlerin üretimi sırasında çeşitli yağlar çeşitli görevlerle kullanılmaktadır. Gıda ürünleri dışında palm yağı sabun, deterjan, krem, losyon, şampuan, ruj gibi kişisel bakım ürünlerinde aynı zamanda da biyolojik yakıtlar ve ilaç üretiminde de yoğun biçimde kullanılmaktadır.